Podstawowa zasada szczotkowania ciała na sucho mówi: „Szczotkuj zawsze od stóp kierując się ku górze, w kierunku serca. Najpierw szczotkuj stopy, łydki, uda i pośladki, a następnie ręce, brzuch i plecy.”


Nogi – wykonuj podłużne ruchy od grzbietów stóp, wzdłuż łydek i ud aż do pośladków. Możesz też najpierw wyszczotkować same łydki, a potem uda. Ważne jest, by starannie szczotkować całą powierzchnię nóg. Tu możesz zwiększyć nieco nacisk szczotki na skórę, ponieważ w tej okolicy jest ona odporna. Nie zapomnij o podeszwach- szczotkowanie tej okolicy stymuluje mnóstwo zakończeń nerwowych.


Pośladki – poświęć chwilę dłużej swoim pośladkom, wykonując podłużne ruchy od dołu, w kierunku pleców. Możesz też wykonać kilka dodatkowych okrężnych ruchów. 

Ręce – ręce, podobnie jak nogi szczotkuj od grzbietów dłoni aż po same ramiona. 

Ramiona i dekolt – wykonuj ruchy od barków w dół, w stronę serca. Pamiętaj, że skóra na dekolcie jest wrażliwa, więc nie szczotkuj jej zbyt mocno. Piersi- skórę na piersiach szczotkuj delikatnymi, okrężnymi ruchami. Tutaj również uważaj by nie były one zbyt intensywne, ponieważ skóra w tej okolicy jest wrażliwa.


Brzuch – skórę brzucha szczotkuj okrężnymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Cały zabieg szczotkowania ciała na sucho nie powinien trwać dłużej niż 5-10 minut. Lepiej robić to krócej, lecz regularnie, bo tylko wtedy zobaczysz efekty. Staraj się szczotkować codziennie, przed prysznicem, ponieważ kąpiel pomoże zmyć złuszczoną warstwę martwych komórek naskórka. Tuż po prysznicu nałóż na skórę ulubiony balsam. 

Jak przygotować skórę do szczotkowania?
Wszystko zależy od tego, czy szczotkujesz się rano, czy wieczorem. Jeśli rano, wówczas całe ciało możesz wyszczotkować tuż przed wejściem pod prysznic. Taki zabieg obudzi Twoje ciało lepiej niż kawa, spowoduje też wyrzut endorfin. Jeśli wolisz wieczorne szczotkowanie, pamiętaj o tym, że skóra przed zabiegiem musi być czysta i sucha. Przed szczotkowaniem twarzy pamiętaj też, by dokładnie usunąć makijaż. 

Jak pielęgnować skórę po szczotkowaniu?
Szczotkowanie to forma peelingu, który usuwa nadmiar martwych komórek naskórka. Tuż po zabiegu szczotkowania weź prysznic lub kąpiel, dzięki czemu usuniesz złuszczony naskórek. Skórę po szczotkowaniu umyj delikatnym płynem do mycia ciała lub olejkiem do kąpieli. Ważnym elementem całego rytuału jest nawilżenie skóry. Zabieg szczotkowania złuszcza martwy naskórek i pobudza krążenie krwi w skórze, dzięki temu może ona dużo lepiej chłonąć wszystkie dobroczynne substancje zawarte w balsamach i kremach do ciała.